Teadlaste Öö Festivalil sai veeretada lima, maitsta professori aju ja IQ parandajat

Loomise kuupäev 30.09.2018

28.septembril toimus meie kooli Teadlaste Öö festival juba kolmandat korda. Tänavu keskendusime Eesti (ja ka üldiselt maailma) teaduse arengule, saavutustele, ajaloole ja tulevikule läbi keskkonna säilitamise ja väärtustamise. Peamiseks märksõnaks taaskasutus ja keskkonnahoid teaduses. Õpilased viisid läbi töötubasid, lasteaia Naerupallide rühm korraldas teaduskohviku. Õhtule pani punkti Psühhobussi meelelahutuslik programm.

Õpilased tutvustasid kaaslastele, lapsevanematele, ja teistele festivali külastajatele, mida põnevat taaskasutusmaterjalidest teha saab. Näiteks sai meisterdada taaskasutusmaterjalidest langevarju ja 3D-prille.

Palju töötubasid oli keemiahuvilistele. Osalejad said õppida ise mahulist värvi tegema või endale looduslikest komponentidest huulepalsamit valmistada. Väikestele teadlastele koos vanematega pakkus suurt põnevust vedela peotäie kokku segamine ja selle kuju muutuste jälgimine. Meelielevdava kogemuse said osalejad laavalambi töötoas, millest festivalil osalejad ohtralt ka videosid tegid.

Töötubadest osutus vaieldamatuks lemmikuks läätsevedelikust, habemeajamisvahust ja liimist koosneva limatööstuse töötuba, kus soovijate järjekord juba esimese viie minutiga ukse taga pikaks venis. Õnneks olid töötoa läbiviijad tublid ja suutsid kõik värvilise lima huvilised vastu võtta. 

Tõenäoliselt üks tähelepanuväärsemaid ettevõtmisi teadusõhtul oli lasteaia ja lapsevanemate koostöös püsti seatud teaduskohvik. Parimateks näideteks menüüs olid IQ parandaja, professori aju, udupeen lehmakook, nobeli preemia, nupu nokkija ja aurav vampiiriveri. Laste suureks rõõmuks pakuti kohvikus ka suhkruvatti ja erinevaid pulgakomme. Professoriteks ja laborantideks riietunud kohviku teenindajad andisi teadusmaitsetele hoopis uue tähenduse. 

Õhtu lõpetas Psühhobussi teadusetendus, mis pani proovile meie erinevaid tajusid ja teadvust. Põnevaid katseid kaasa tehes said osalejad hea kogemuse ja loodetavasti uue mõtteviisi, kuidas saame signaale meid ümbritsevast info kodeerimiseks. Ajulabori katsetused panid proovile meie oskusi mõista maailma erinevates värvides või selles, kuidas eristame inimesi näojoonte järgi. Virtuaalreaalsus mängis aga meie tunnetusega ühe (reaalse) ja teise (virtuaalse) maailmaruumi vahel.

Pilte üritusest leiad galeriist: https://www.illuka.edu.ee/galeriid/teadlaste-oo-festival-illuka-koolis

Suur aitäh kõigile, kes aitasid Teadlaste Öö festivali korraldamisele kaasa ja tänud aktiivsetele osalejatele!

Viimati muudetud 19.05.2020.